Ako sa o bižutériu starať, aby nás krášlila čo najdlhšie?

 

Obyčajný, či vzácny - lacný, či drahý - darovaný, či kúpený ... každý šperk má svoj príbeh, prečo sa dostal práve k Vám.

Niet pochýb o tom, že chceme, aby nám naše poklady vydržali celé roky. To si však vyžaduje zodpovedný prístup a starostlivosť.

Zlaté pravidlo znie:

                       "Šperky si obliekame ako posledné

                                                          a vyzliekame ako prvé."


K poškodeniu bižutérie dochádza najčastejšie pôsobením týchto faktorov:


Mechanické pôsobenie:

Pri bežnom nosení, pri športe, ale aj pri česaní vlasov môže dôjsť k roztrhnutiu, natiahnutiu či pokriveniu šperku. Pri neopatrnej manipulácii či páde šperku hrozí poškodenie oterom, pri ktorom môžu vzniknúť škrabance alebo ryhy.

                Najčastejšie hriechy:

  • nasadzovanie náušníc “naslepo” triafaním sa do dierky
  • spanie v šperkochvyzliekanie / obliekanie preťahovaním cez hlavu (roláky, svetre, tričká)
  • vypadnutie z rúk a následný pád šperku z výšky

 


Chemické pôsobenie:

Pôsobenie všetkých kozmetických prípravkov - pleťové vody, krémy, lak na vlasy a iné vlasové prostriedky. Negatívny vplyv môže mať aj agresívny pot. S bižutériou nenavštevujte ani kaderníka, či kúpele.

                Najčastejšie hriechy:

  • farbenie vlasov v náušniciach
  • úprava účesu v náušniciach
  • nastriekanie parfému na šperk

 

 

Fyzikálne vplyvy:

Svetlo, prach, vlhko, voda alebo intenzívne teplo (napr. sauna) môže narušiť povrch bižutérie, zmatnie a časom môže začať korodovať.

                Najčastejšie hriechy:

  • sprchovanie, plávanie či wellness v šperkoch
  • odkladanie šperkov na poličke v kúpeľni


Bižutériu a šperky preto nevystavujeme popísaným vplyvom alebo sa ich účinok snažíme aspoň minimalizovať.

 


Ako bižutériu uchovávať?

Každý kus by mal byť uložený zvlášť, na tmavom, suchom mieste. Ideálne sú šperkovnice, či krabičky. Šperky a bižutériu uchránia pred svetlom i prachom, a ešte v nich budete mať poriadok. Vyvarujte sa skladovaniu vo vlhkom prostredí !

 


Ako bižutériu vyčistiť?

Predovšetkým jemne. Základnou prevenciou je dodržiavať vyššie popísané pravidlá pri nosení a skladovaní. Šperky a bižutériu jemne zbavíte prachu a potu mäkkou handričkou, pred nosením ich vždy preleštite aby ste dosiahli najkrajší efekt (výborný je flanel, či handrička na čistenie okuliarov). Výborné je aj použitie najmäkšej zubnej kefky (soft) ktorá vyčistí i zle dostupné miesta bez použitia chemikálií. 

Mastnotu z retiazok hravo odstráni ponorenie do roztoku 1 čajovej lyžičky sódy bikarbóny s 1 veľkou lyžicou octu. Nechajte ponorené až do "vyšumenia" a potom opláchnite čistou vodou a vyleštite mäkkou balvnenou handričkou. Ak nemáte toľko času, môžete v dlaniach vytvoriť hustú penu z prostiedku na umývanie riadu a jemne v nej šperk vyšúchať, opláchnuť a vylešiť. Retiazky vždy čistite a leštite (aj skladujte) so zapnutým zapínaním - zabránite tak ich zauzleniu.

Krásny lesk Vašim šperkom vráti vyčistenie navlhčenou handričkou a zubnou pastou. Vytvorte jemnú penu, potom opláchnite čistou vodou a vyleštite mäkkou balvnenou handričkou do vysokého lesku.

Najlepšia finta na dlhú životnosť je vyčistiť bižutérne šperky hneď po "vyzlečení". Zbavte ich prachu, potu, parfému... a až potom uložte do šperkovnice. Tieto nečistoty by totiž počas uloženia stále pôsobili na povrchovú úpravu a tým ju postupne ničili.

 

Čisté a správne uskladnené šperky nemajú dôvod chátrať.

Pri správnej starostlivosti Vám vydržia krásne celé roky.